Sviatok sokoliarov v Bayan-Ölgii – Festival Ulgi – 2/2

Autor: Alena Dúhová | 10.9.2010 o 9:05 | Karma článku: 5,97 | Prečítané:  1329x

Pokračovanie rozprávania o kazašských orliaroch...

Príchod súťažiacich do areálu súťaže v stepi je naozaj pôsobivý.

jazdciprichod1.jpg

jazdciprichod2.jpg

cezvodu1.jpg

cezvodu2.jpg

cezvodu3.jpg

cezvodu4.jpg

cezvodu5.jpg

cezvodu7.jpg

jazdcisozastavou.JPG

 ritual.jpg

ritual2.jpg

jazdesorlom.jpg

Orol skalný (Aquila chrysaetos) je u nás zákonom prísne chránený. Patrí medzi vrcholových predátorov a je veľmi silný a šikovný. Kazaši milujú týchto dravých vtákov a hovoria, že u nich sa môžu dožiť aj 50 rokov. Odchytávajú niekoľko mesačné mláďa, ktoré potom vycvičia a používajú ho na lov niekoľko rokov. Keď si „odslúži" 8 - 10 rokov, orla vypustia do voľnej prírody. Na lov sú vhodnejšie samičky, pretože sú aj ťažšie aj agresívnejšie. Ale voči ľuďom sa nesprávajú nepriateľsky, neútočia ani na deti ani na ovce. Rozpätie krídiel orlice je až 2,4 m a váži od 3,5 do 6,5 kilogramov. Zatiaľ čo samička sedí na vajciach (znesie ich dve, výnimočne tri koncom mája), samček sa jej stará o potravu. Orlí pár spolu zostáva celý život, čo je pre nás ľudí, dosť poučné. Zaujímavé ale je, že zatiaľ čo u nás zvyčajne jedno silnejšie mláďa vysotí z hniezda to slabšie (kainizmus), tu sa to vraj nestáva a mláďatá, zvyčajne dve - tri, dorastajú spoločne.

mladyorol.JPG

Mladé vtáky sú po odchyte držané mesiac alebo dva s pútkami na nohách na stojane buď špeciálne vyrobeného z dreva, alebo samoraste, niekedy aj na kameni. To je cez deň. Na noc ich môžu schovať do „chlievika", alebo má krytú voliéru. Kŕmi ho iba jeho „gazda", ktorý mu podáva kúsky mäsa, aby si zvykol na jeho prítomnosť. Začiatkom jesene, prísun potravy zastaví, orol sa po niekoľkých dňoch výhľadoví a je pripravený k výcviku.

 chytanamaso.jpg

leti.jpg

leti2.jpg

orolpristava.jpg

pristava2.jpg

pristava3.jpg

Niektorí Kazaši jazdia na koňoch s orlom na ľavom pleci a z tejto pozície orol na povel vyráža za korisťou. Zväčša však lovec vyrazí na koňovi do stepi a orla má na ľavej ruke na silnej rukavici. Pri výcviku sa postupne zväčšuje vzdialenosť vypúšťania, chytania návnady - imitácie z kože a kožušiny z líšky, alebo zajaca. Orlie pazúry sú silné a ostré ako britva.

pazure.jpg

Pri love orol kopíruje terén s úmyslom prekvapiť korisť, vrhne sa na ňu a pazúrmi ju usmrtí. Mladého kozorožca na skale chytí za hlavu a svojimi pazúrmi mu prerazí lebku. Ak je však korisť príliš ťažká, upustí ju. Loví aj zver, ktorá je oveľa ťažšia ako on, až do 15 kg. Na stepi je orol cvičený tak, že korisť podrží na zemi svojimi pazúrmi a čaká, kým príde lovec k nemu.

 orolnazemi.jpg

Prvé príznaky prichádzajúcej zimy sú signálom, že nastáva čas lovu kožušinovej zveri. S prvými vločkami snehu osedlá poľovník koňa a so svojim orlom odchádza na lov. Ako náhle zbadá korisť, „vrhne" orla z rukavice a ten vyrazí. Orol má veľmi dobrý zrak a vidí zajaca aj zo vzdialenosti jedného kilometra. Veď nie nadarmo sa hovorí, ak má niekto dobrý zrak, že má orlí zrak!

portret.jpg

Niekoľko portrétov.....

portret2.jpg

portret3.jpg

portret4.jpg

portretakon.jpg

 chlapecsorlom.jpg

Na festival pricestoval aj ozajstný sokolí sokoliar s rodinnou...

rodinnefoto1.jpg

rodinnefoto2.jpg

sokolsciapkou.jpg

Krásna čiapočka, však?!

Október sa blíži, čo poviete, vyrazíme na festival do Bayan-Ölgii?!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobehne Johnsona osud Mayovej? Britské voľby rozhodnú o brexite

Tri scenáre vývoja po britských voľbách.

Ficov obľúbenec Madej už nekandiduje, Smerom vraj ohrdol sám

Na kandidátke Smeru chýbajú viacerí poslanci.

Kofola kupuje známe minerálky

Skupina ešte len nedávno prevzala slovenskú značku.


Už ste čítali?